Slovo múzeum pochádza z gréčtiny. Múseion bol chrám deviatich ženských bohýň – Múz. Múzy boli dcéry Dia a Mnémosyna, ktoré sa volali Erato, Euterpa, Kalliopa, Kleió, Melpomena, Polymnia, Terpsichora, Tália, Uránia, boli bohyňami umenia alebo vedy.
Čo je to vlastne múzeum? Múzeum je vedecká inštitúcia, ktorá zhromažďuje, triedi, odborne uchováva a ďalej vedecky spracováva zbierky hmotných dokladov o spoločenskom a kultúrnom vývine človeka a spoločnosti, o vývoji a zmenách prírody a prostredia. Úlohou múzea je vzdelávacia a kultúrna činnosť.
Každé múzeum sa skladá z dvoch častí. Depozitáru, teda skladu, kde sú uložené cenné predmety, alebo predmety, ktoré je potrebné opraviť, či predmety, ktoré sa momentálne nevystavujú. Ďalšou časťou sú expozície, alebo výstavné miestnosti, v ktorých sa nachádzajú vystavené exponáty.
TYPY MÚZEÍ
Múzeá sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií. Delíme ich na:
- všeobecné múzeá, kde sú vystavené exponáty z rôznych odborov a vied.
- špecializované múzeá vystavujú predmety len jedného odboru napr. poštové múzeum.
- regionálne múzeá nájdeme v každom regióne.
- miestne múzeá sa nachádzajú v mestách alebo dedinách.
- národné múzeá – vlastivedné majú expozíciu zameranú na konkrétny národ alebo štát.
- svetové múzeá sú najslávnejšie múzeá, ktoré vystavujú exponáty danej krajiny a celého sveta, ako napríklad Louvre vo Francúzsku.
A teraz vás pozývame na návštevu do múzea za zaujímavými expozíciami:
MÚZEÁ V BANSKEJ BYSTRICI
MÚZEUM SNP – expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov zameraných na historický vývoj slovenských a svetových dejín. V areáli pred múzeom sa nachádza skanzen ťažkej bojovej techniky.
THURZOV DOM – v tomto múzeu práve prebieha výstava Premeny, ktorá ponúka pohľad na objekty či predmety spojené s mestom a múzeom, ktoré prešli najvýraznejšími zmenami.
MATEJOV DOM – návštevníci si môžu prezrieť stálu expozíciu pod názvom „História mesta Banská Bystrica“, ktorá predstavuje dejiny mesta, remeselné cechy, archeologické nálezy a pod.
TIHÁNYOVSKÝ KAŠTIEĽ – v tejto expozícií môžete obdivovať prírodu Stredného Slovenska.
LITERÁRNE A HUDOBNÉ MÚZEUM – múzeum sa nachádza v budove Štátnej vedeckej knižnice a nájdete tu tri expozície Múzeum – domov múz, Ľudové hudobné nástroje na Slovensku, Bábkarský salón. V Librariu knižnice práve prebieha výstava Vedecká hračka.
POŠTOVÉ MÚZEUM – expozícia je venovaná dejinám pošty a poštovníctva.
MÚZEUM V KYNCEĽOVEJ
MÚZEUM MÁP – interaktívna výstava, kde sa zábavnou formou dozviete o kartografii, vzniku maľovanej mapy, geodézií a mnoho iného. Je jediné múzeum máp svojho druhu na Slovensku.
MÚZEÁ V SLOVENSKEJ ĽUPČI
HRAD ĽUPČA – stála expozícia archeologických nálezov Hradu Ľupča.
DOM REMESIEL – nachádza sa v pôvodnom remeselníckom dome, kde je zriadená izbica remeselných tradícií.
MÚZEUM V ŠPANEJ DOLINE
NAŠE MÚZEUM MEDI – expozícia je zameraná na históriu ťažby medi v Španej Doline.
A nezabudnite tiež navštíviť výstavu Špaňodolinskej čipky v Klopačke a Historickú školu prof. Jozefa Mistríka s ukážkami ako prebiehalo vyučovanie žiakov v minulosti.
MÚZEUM V ĽUBIETOVEJ
MUZEÁLNA IZBA – nachádza sa v budove Obecného úradu a dozviete sa tu o histórii obce a jej banskej a hutníckej minulosti.
MÚZEUM V TAJOVE
Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského – expozícia v krásnej drevenici je venovaná životu a tvorbe tohto významného spisovateľa. Pamätná izba Jozefa Murgaša – expozícia dokumentuje život a dielo významného slovenského vynálezcu. Expozícia v Pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského patrí k Literárnemu a hudobnému múzeu v Banskej Bystrici, ktoré sa zameriava na dokumentáciu literárnej a hudobnej kultúry banskobystrického regiónu a prezentáciu významných osobností slovenskej národnej kultúry a umenia.
MÚZEUM V PODKONICIACH
SLOVENSKÉ LYŽIARSKE MÚZEUM – expozícia lyží, na ktorých pretekali známe i menej známe osobnosti.
MÚZPAS
Pri návšteve niektorých múzeí môžete využiť aj MÚZPAS, ktorý platí ako zvýhodnená vstupenka do Stredoslovenského múzea, Stredoslovenskej galérie, Múzea SNP, Poštového múzea a Múzea máp v Kynceľovej. Cena MÚZPASU je 10 € a je dostupný v uvedených múzeách.