Laskomerská dolina je pokrytá hustými lesmi, ktoré patria do Mestských lesov Banská Bystrica. Čarovné miesto, ktoré, kúsok od samotného mesta, ponúka skvelé možnosti na relax aj aktívny oddych v prírode. Vyberať je z čoho. Laskomerskú dolinu dokopy 60 kilometrov turistických chodníkov a 10 kilometrov cyklotrás. Pre tých, ktorí majú radi adrenalín, nájdete v Laskomeri aj skvelú Pumptrack dráhu a niekoľko sigletrailov.
Súčasťou tejto skvelej ponuky, ako nájsť pokoj v lone prírody, je aj nový náučný chodník Laskomerskou dolinou. Chodník, dlhý približne 6,7 km vedie najkrajšími miestami doliny, ktoré sú pokryté prírodnými zaujímavosťami a opradené bohatou históriou. Lesné cestičky v tieni mohutných stromov, slnkom zaliate lúky a očarujúce výhľady na mesto, či na okolité pohoria, potešia vašu dušu.
Laskomerská dolina ukrýva mnohé biotopy európskeho významu. Vápencové bučiny a reliktné borovicové porasty tvoria buky a borovice staré od 300 do približne 400 rokov. Tis obyčajný pokrýva predovšetkým Lackov grúň a nachádza sa v prírodnej rezervácii Uňadovo. Tu rastie aj 300-ročný chránený tis s kmeňom, ktorý má priemer 52 cm. Lúky sú posiate viacerými chránenými druhmi vstavačovitých rastlín. Objavíte tu minimálne 26 druhov orchideí. Mokrade a lužné lesy sú plné jelše, jaseňa, vŕby a čremchy.
V blízkosti náučného chodníka sa rozprestiera archeologická lokalita – praveké výšinné sídlisko Ostrý vrch. Dolina je navyše známa svojou výbornou klímou, najmä vďaka dostatku vody. Nachádza sa tu až 21 prameňov, ktoré zásobovali všetky ulice mesta vodou už v 16. storočí. Laskomerský vodovod nechal vybudovať v rokoch 1894 – 1896 vtedajší mešťanosta Július Cesnak.
Vedeli ste že…
- V Laskomerskej doline sa nachádzala baňa Spasiteľ, kde sa ťažila medená ruda a striebro. Potôčik, ktorý je dodnes zlatonosný, kedysi poháňal mlyny, pomocou ktorých sa vyrábal pušný prach.
- Husté lesy a strmé kopce Hámorskej doliny – na Lackovom grúni a Čmeľovej, boli svedkami krutých bojov počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Úkryt tu našli Podlavičania, ale aj partizáni a vojaci rumunskej armády.
Popis trasy
Východisko: Pumptrack Laskomer
Parametre trasy: dĺžka 6,7 km, čas prechodu 1,5 – 2 h, stredne náročný
Počet zastavení: 29 (9 veľkých tabúľ – Základné informácie o NCH Laskomer, Lesný klub Mravenisko, Z prírody laskomerského potoka a okolia, Obyvatelia mokrade, Zoológia, Lesné biotopy Laskomera, Mokradné lesné spoločenstvá a voda v krajine, Čo je to les a kto sa oň postará, Zaujímavé kvety Laskomera. 18 malých tabúľ, ktoré označujú druhy stromov a 2 malé tabule so zaujímavosťami)
Náučný chodník vznikol z iniciatívy poslanca MsZ Ľubomíra Motyčku.