Náučný banský chodník, ktorý začína na námestí v Ľubietovej, vás zavedie k významnému historickému ložisku medenej rudy, na Podlipu. Chodník s 13-timi zastávkami prechádza starým banským závozom, k retenčnému jazierku na Podlipe a pokračuje po banských poliach.
Podobne ako ďalšie obce v okolí Banskej Bystrice, aj Ľubietová patrila k významným baníckym lokalitám. Svoj zlatý vek, alebo skôr medený, zažívala v období od 14. do polovice 16. storočia. V roku 1379 získala banícka osada mestské výsady od Ľudovíta Veľkého. V 15. storočí tu pôsobil „medený gróf“ Falbrecht a 16. storočie patrilo Thurzovsko-Fuggerovskej banskej spoločnosti. Ľubietovská meď sa pod značkou „Lebentzer“ vyvážala do celého sveta. Významná etapa ľubietovského mediarstva nastala s výstavbou fabriky na výrobu mosadze v 17. storočí.
Na Podlipe zostalo po ťažbe medi obrovské haldové pole z minimálne 18-tich štôlní. Neskôr sa v Ľubietovej ťažila a spracúvala aj železná ruda. V roku 1692 tu bola postavená vysoká pec, ktorá je považovaná za prvú v Hornom Uhorsku.
V strede obce Ľubietová, v budove Obecného úradu, sa nachádza zaujímavá expozícia jej dejín s ukážkami baníckej minulosti a minerálmi, ktoré sa tu nachádzali.
Vedeli ste že?
Z Ľubietovej pochádza minerál zelenej až tmavoolivovozelenej farby so skleným leskom Libethenit, ktorý bol prvý krát pre vedecké účely popísaný v roku 1823. Jeho meno je odvodené od nemeckého názvu Ľubietovej – Libethen.