Výborné tipy na príjemné prechádzky prírodou nájdete aj v Laskomeri. Tu sa nachádzajú obľúbené cyklistické singletraily – špeciálne cyklotrasy, určené pre adrenalínové horské jazdy s prirodzenými aj dobudovanými prekážkami.
Na svoje si prídu aj peší turisti. Môžete si vybrať hneď z niekoľkých trás, na ktorých sa prejdete nádhernou prírodou, bohatými lesmi mestského lesoparku, kde sa vám naskytnú atraktívne výhľady na mesto, či na okolité pohoria.
Aj tieto končiny sú opradené bohatou históriou, ktorá sa viaže k rôznym obdobiam, či udalostiam. V Laskomeri sa nachádzala baňa Spasiteľ, po ktorej dnes žiaľ niet ani stopy. Ťažila sa tu meď a striebro, podobne ako aj v ďalších lokalitách v okolí Banskej Bystrice. Laskomerský potôčik, pretekajúci dolinou, je však dodnes zlatonosný. Husté lesy a strmé kopce Hámorskej doliny, na Lackovom Grúni a Čmeľovej, boli svedkami bojov počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Poskytovali úkryt Podlavičanom, partizánom, či rumunskej armáde.
V Laskomerskej doline je výborná klíma a tiež dostatok vody. Až 21 prameňov umožnilo na konci 19. storočia vybudovať Laskomerský vodovod, ktorý bol až do polovice 20. storočia jediným vodovodom, zásobujúcim pitnou vodou celú Banskú Bystricu. Laskomerská voda striekala aj z vodometu na hlavnom námestí (Námestie SNP).
Dolinu preslávili až do dnes známe prosperujúce ovocné sady, plné hlavne zdravých jabĺčok. Laskomer ukrýva mnohé prírodné krásy, chránenú flóru a faunu a je len na vás, ktorý z turistických chodníkov si vyberiete.
Vedeli ste že?
Na vrchu Laskomer bol v roku 1936 postavený jeden z prvých vysielačov na Slovensku. Počas 2. svetovej vojny sa preslávil ako „Slobodný slovenský vysielač Banská Bystrica“, kedy aj vďaka nemu vysielal svoje spravodajstvo rozhlas počas SNP. Pod anténou vysielača dodnes stojí anténový domček, ktorého múry sú posiate guľkami z guľometov.
Dokumenty na stiahnutie: