Jedno z najočarujúcejších miest v okolí Banskej Bystrice, ktoré je s mestom spojené slávnou baníckou históriou, je Špania Dolina. Malebná dedinka, učupená v doline Starohorských vrchov pod hôľnatým vrcholom Panského dielu, 11 kilometrov severne od Banskej Bystrice, ukrývala svoje bohatstvo hlboko v útrobách pod povrchom zeme.
Vďaka bohatým náleziskám medenej rudy, obsahujúcej aj vysoký podiel striebra, bola slávna nielen v Európe, ale špaňodolinská meď sa dostala aj na Ďaleký východ, do Indie. Archeologické nálezy potvrdzujú, že rudy sa tu ťažili už v období eneolitu.
Špania Dolina, alebo po nemecky Herrengrund, vás doslova očarí. Celá dedinka, akoby bola vystrihnutá z rozprávky. Všetko tu pôsobí milo, rozprávkovo. Typické banícke domčeky, vystavané v strmých úbočiach, lahodia oku na prvý pohľad. Malé okienka, vápnom obielené kamenné múry a k tomu tmavé drevené gangy a priedomia, vytvárajú ostrý kontrast, ako deň a noc. K tomu tradičná šindľová strecha, starostlivo pestované predzáhradky plné kvetín a kríkov, sú nádherné aj v zime, len tak pokryté srieňom, ľadom, či čerstvo zachytenými snehovými vločkami. Pokoj a ticho vás okamžite naladia na harmonické zvuky okolitej prírody, ktoré občas naruší šum bežného života zopár dedinčanov, ktorí tu prebývajú celoročne.
Tradičnú zástavbu dedinky tvoria okrem roztrúsených domčekov baníkov aj ďalšie technické budovy, nevyhnutné pre chod baníckej dediny. Zvyšky šácht, stupy, či banský vodovod – veľa z nich už dávno zničil čas, či ľudia. Stále ich však zostalo dostatok na to, aby tvorili chránenú pamiatkovú rezerváciu tradičnej ľudovej architektúry.
Autom sa, neustále stúpajúcou kľukatiacou sa cestou, dostanete priamo do srdca obce na námestie. Odtiaľ sa už po úbočiach môžete túlať pešo. Na námestí nájdete kus skalného masívu, do ktorého je zabudované malé pódium. Toto miesto je vlastne jednou z bývalých banských šácht. Na ľavom boku je umiestnený pútavý, na prvý pohľad nenápadný model bane, ktorý sa občas, za zvukov klopkania kladiviek, otvorí a vy tak nahliadnete do útrob baníckeho orloja, plného malých škriatkov – permoníkov.
Na námestí tiež nájdete srdce baníckej dedinky – budovu Klopačky. V drevenej vežičke tu bolo umiestnené „klopadlo“, ktorým zvolávali baníkov do práce. Dnes je sídlom expozície tradičnej Špaňodolinskej paličkovanej čipky a nachádza sa tu penzión s reštauráciou.
V inej časti námestia, v historickej budove bývalého Lavondória, dnes nájdete tradičnú banícku krčmu s dobovým obchodom a Historickú školu Jozefa Mistríka. Len kúsok odtiaľ, v budove obecného úradu, sa nachádza expozícia Múzea medi,
Panoráme obce dominuje Kostol Premenenia Pána, ku ktorému vedie priamo z námestia unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. Fascinujúca je aj obrovská halda hlušiny, ktorá sa čnie nad dedinkou. Halda Maximilián je nemým svedkom bohatej baníckej minulosti. Rukou človeka vytvorený kopec vznikol navážaním hlušiny z rovnomennej šachty. Tento výrazný krajinný prvok tak trochu naháňa hrôzu a vzbudzuje rešpekt, no napriek tomu vytvára nezameniteľný kolorit Španej Doliny. Dnes je miestom s dych berúcim panoramatickým výhľadom na celú dedinku, ale aj na končiare Kremnických vrchov v pozadí. Na haldu vás privedie trasa Banského náučného chodníka.