„Vila, ako maľovaná“
Vila Dominika Skuteckého so záhradou je unikátnou rodinnou vilou, ktorú si v Banskej Bystrici nechal postaviť maliar Dominik Skutecký, jedna z najvýraznejších postáv histórie Banskej Bystrice. Prekrásnu neorenesačnú vilu v benátskom štýle realizoval podľa pôvodných návrhov samotného maliara, okolo roku 1896, Skuteckého priateľ, banskobystrický staviteľ Adolf Holesch. Vila vyrástla v dnešnej Hornej ulici č. 55, uprostred nádhernej kvetinovej záhrady. Na 1. poschodí vily si Skutecký zriadil svoj ateliér. Fasádu vily ozdobil majster sgrafitovou výzdobou, portrétmi svojich talianskych vzorov Rafaela a Tiziana a do niky uprostred priečelia postavil sochu múzy maliarstva. Na fasáde nechýba maliarove životné krédo „ARS ET AMOR, LABOR ET GLORIA“ – „umenie a láska, práca a sláva“.
Dominikovi Skuteckému a Cecílii Löwy sa narodili štyri deti – dcéra Zerline, synovia Alexander a Ferdinand a najmladšia Karola, ktorá zostala bývať v rodinnej vile aj po maliarovej smrti. Práve Karola, ako jediná zdedila otcovu lásku k farbám a palete a učila sa maliarskemu umeniu. Maľovala krásne zátišia a rodinné portréty. Karola sa vydala za lekára Ferdinanda Karvaša, ktorý si vo vile zriadil svoju prax. V roku 1920 sa im narodil jediný syn – Peter Karvaš, z ktorého sa v dospelosti stal známy spisovateľ a dramatik.
Počas 2. svetovej vojny sa vila stala svedkom tragických udalostí, kedy bola rodina Skuteckých a Karvašovcov prenasledovaná pre svoj židovský pôvod. Z vily ich vysťahovali a usídlilo sa tu nemecké gestapo. Vtedy bola zničená a roztratená značná časť umelcovej pozostalosti. Pôvodná podoba bola vile prinavrátená až v roku 1994, kedy prešla rekonštrukciou a bola v nej zriadená Stála expozícia Dominika Skuteckého. Expozícia predstavuje maliarovu tvorbu a zároveň sprostredkúva, prostredníctvom virtuálnej prehliadky, pamiatku dramatickej histórie rodiny Skuteckých a Karvašových. Na vilu, ako miesto svojho vzrušujúceho detstva a mladosti, spomína významný slovenský spisovateľ a dramatik Peter Karvaš, ktorý zachytil svoje spomienky v knihe V hniezde.
Stála expozícia Dominika Skuteckého
Súčasťou expozície sú známe žánrové obrazy s výpravnými scénami zo slávnych benátskych chrámov a zákutí, výjavy banskobystrického mestského života z obdobia konca habsburskej monarchie, kultivovanú portrétnu tvorbu a výnimočný cyklus kotlárov dokumentujúci tradičnú prácu v miestnych medených hámroch.
Záhrada, ktorá bola v roku 2011 vyhlásená za súčasť národnej kultúrnej pamiatky pod názvom Vila s areálom, predstavuje unikátny priestor mestskej parkovej záhrady, ako aj poslednú mestskú záhradu na Hornej ulici v centre Banskej Bystrice a širokom okolí. Pred vstupom do záhrady na ulici sú v dlažbe vložené „Kamene zmiznutých“ – Stolpersteine, venované Ferdinandovi a Karole Karvašovcom.
V súčasnosti poskytuje vila okrem prehliadky maliarovej tvorby kultúrne zázemie aj ďalším druhom umeleckých aktivít, ako sú dlhoročné čítania literatúry, letné filmové premietanie či ďalšie umelecké predstavenia, sprievodné a edukačné aktivity. V rokoch 2008 – 2010 bol v expozícii vily vyčlenený priestor Room 19_21 na prezentáciu vizuálneho umenia najmladšej generácie.
Diela Dominika Skuteckého zastúpené v zbierke Stredoslovenskej galérie, si môžete pozrieť aj online.
Projekt Holokaust a osudy detí D. Skuteckého