Symbolom malebnej baníckej dedinky je rímskokatolícky Kostol Premenenia Pána. Kostol vznikol na základoch pôvodnej románskej stavby. Vysvätený bol v roku 1254, o čom svedčí aj latinský nápis, vytesaný do skaly nad vchodom kostola.
Stojí na vŕšku v opevnenom areáli. Vďaka tomu poskytoval kostol, spolu s baštou a farou, v čase nebezpečenstva úkryt obyvateľom. V interiéri kostola sa zachovali maľby od Jozefa Hanulu a zariadenie zo 17. až 18. storočia, či hlavný oltár v barokovom štýle, ktorý pochádza z rokov 1720 až 1730.
Najväčšou vzácnosťou v kostole je barokový organ z roku 1751, ktorý zostavil majster Martin Podkonický, jeden z najvýznamnejších organárov neskorého baroka na Slovensku. Tento klenot medzi hudobnými nástrojmi je jediným zachovalým pôvodným organom majstra Podkonického. Dvanásťregistrový organ dali postaviť jezuiti pri príležitosti návštevy cisára Františka I. v banských mestách.
Zaujímavosť z histórie
Kostol počas reformácie patril evanjelikom, neskôr ho opäť získali katolíci. K tomuto obdobiu sa viaže vybudovanie unikátneho prekrytého dreveného schodiska, ktoré vedie ku kostolu z námestia. Aby sa rozhodlo, či bude kostol patriť evanjelikom alebo katolíkom, vykonalo sa sčítanie obyvateľstva v obci. V sčítaní „zvíťazili“ katolíci. Na znak vďaky každá katolícka rodina urobila jeden zo 162 schodov na tomto schodisku.
fotografia Organ v Kostole Premenenia Pána: organspaniadolina.sk