Na námestí v Španej Doline vašu pozornosť upúta budova Klopačky – srdce baníckej dediny. Historická budova bývalej banskej správy bola sídlom banského inšpektora a dozorcov, zhotovovali sa tu tiež banské mapy. V drevenej vežičke bolo umiestnené „klopadlo“, ktorým zvolávali baníkov do služby. Odtiaľ pomenovanie Klopačka.
Dnes je v Klopačke zriadená expozícia tradičnej Špaňodolinskej paličkovanej čipky. Krehkému umeniu paličkovania jednej z najkrajších čipiek na Slovensku, sa venovalo ženské pokolenie obyvateľov dedinky. Umenie výroby paličkovanej čipky prišlo do Španej Doliny spolu s nemeckými kolonistami, ktorí ťažili meď a striebro v miestnych baniach.
V múzeu sa nachádzajú vyše 200-ročné čipky, ale aj novšie. Tradícia paličkovania čipky sa dedila z generácie na generáciu. Špaňodolinské ženičky takto prikladali po grošíku do domáceho rozpočtu. Pod ich šikovnými rukami vznikali nádherné čipky, ktoré zdobili nejeden odev, či domácnosť bohatých dám z mesta aj z ďalekého sveta. Výrobu Špaňodolinskej čipky podporovala aj cisárovná Mária Terézia, ktorá ich nosila, ako výnimočné ozdoby svojich rób, podobne ako neskôr cisárovná Alžbeta (Sisi).
Špaňodolinská čipka sa používala na zdobenie čepcov, ale aj mužských odevov baníkov. Pri väčších obradoch sa z nej zhotovovali šaty pre bábiky a tiež pre nevesty. Čipka bola súčasťou košieľok aj vankúšikov pre deti do kolísky a tiež rôznych ozdobných vankúšov a obrusov.
Úvodná fotografia: bystricoviny.sk