Námestie, kde stojí Mestský hrad, ohraničujú viaceré starobylé a krásne domy s bohatou minulosťou, krásnou architektúrou, či slávnymi obyvateľmi.
Až do dnešných dní si mnohé z nich zachovali svoj vzhľad a charakter a vytvárajú tak jedinečný kolorit historického centra mesta, ktoré v roku 1955 vyhlásili za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Dom č. 4, v zaujímavej farebnej kombinácii, je nápadne zdobený v štýle neskorého empíru. V tomto dome pôsobil ako vychovávateľ u popredného mešťana Kolbenhayera slovenský básnik Ján Kollár.
Skutočným klenotom je dom č. 7, dnes pomerne nenápadný a chátrajúci. Dom bol sídlom svetoznámeho Žolnayovského pivovaru. Cez jeho obrovskú bránu ešte koncom 40. rokov 20. storočia prechádzali statné štajerské kone a belgické studenokrvníky s veľkými kopytami, ktoré ťahali obrovské pivovarnícke valníky so sudmi. Pivovar pôvodne založili synovia zlatníka Alojza Herritza a v 60. rokoch 19. storočia tu zriadili rodinný Herritzovský pivovar. Po smrti jedného z bratov ho do prenájmu neskôr získal Ármin Zsolnai.
Tento dom „zakrýva“ svetový unikát – jedinečná technická pamiatka, ktorá pochádza z roku 1826. Reťazovú závesnú strechu netvorí drevený krov, ale závesná kovová konštrukcia. Autorom tohto originálneho riešenia je český inžinier Bedrich Schnierch. Jeho strecha je ľahšia ako bežné drevené krovy a čo bolo ešte významnejšie, železný krov bol nehorľavý. Takýchto striech bolo v Rakúsko-Uhorsku asi 6, v Banskej Bystrici dve, ale dodnes sa zachovala len táto jediná.
Dom č. 14 bol dokončený v roku 1858 a slúžil pre potreby rímskokatolíckeho gymnázia. Zaujímavosťou budovy je, že od svojho počiatku vždy slúžila na vzdelávacie účely. O rozvoj gymnázia sa v 19. storočí zaslúžil vtedajší biskup Štefan Moyses, riaditeľom bol vlastenec Martin Čulen a jedným z významných profesorov hudobný skladateľ Ján Egry. Gymnázium navštevovalo viacero osobností, napríklad Adam František Kollár – historik, knihovník a pedagóg. Pôsobil v dvornej knižnici vo Viedni a vyslúžil si prezývku „slovenský Sokrates“. Študentami katolíckeho gymnázia boli tiež spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský, či hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella.