Národná kultúrna pamiatka Kalište je súčasťou expozícií Múzea Slovenského národného povstania. Kalište je jednou z 102 obcí a osád, ktoré boli počas 2. svetovej vojny vypálené. Do Kališťa sa však život už nikdy nevrátil. Kalište sa nachádza v chránenej oblasti Národného parku Nízke Tatry. Expozícia pozostáva z 2 zrekonštruovaných domčekov, malej zvoničky a základov zhorených obytných domov, ktoré pripomínajú tragédiu v obci. Tá sa odohrala 18. marca 1945. Z pôvodne 42 domov zostalo po tejto tragédii zachovaných len šesť. Takmer všetci obyvatelia boli zastrelení alebo upálení v zničených domoch.
V zrekonštruovaných domčekoch je inštalovaná expozícia pod názvom „Partizánska republika“. V strede obce vybudovali pamätník obetiam a nachádza sa tu „Sad života„, pozostávajúci zo 102 ovocných stromov, ktoré symbolizujú počet vypálených obcí na Slovensku a zároveň sú symbolom návratu života do Kališťa. Územím bývalej dedinky vás prevádzajú tabule náučného chodníka „Ako žili Kališťania“, kde sa dozviete o živote, obyvateľoch, ich hrdinstvách a tragických osudoch.
Prvá zmienka o obci pochádza z prvej polovice 16. storočia, kedy bola založená uhliarska osada Kalište. Kalištianski uhliari vyrábali uhlie pre potreby baníctva a hutníctva v rýchlo sa rozvíjajúcom baníckom a hutníckom priemysle v okolí Banskej Bystrice. Prvé zmienky o osídlení tohto miesta však siahajú oveľa hlbšie do minulosti, do obdobia 12. a 13. storočia, kedy nastal rozmach baníctva a hutníctva v oblasti Stredného Slovenska.
Dedinka sa nachádzala hlboko v horách, v ťažko dostupnej oblasti, s málo úrodnou zemou. Aj preto jej obyvatelia dlhé obdobia prežívali ťažký život, plný hladu a chudoby. Po úpadku baníctva v 18. a 19. storočí sa znižoval aj počet obyvateľov v Kališti. Situácia sa zlepšila, keď v Podbrezovej založili železiarne. Aj muži z Kališťa našli prácu práve tu. Život v obci navždy vyhasol v osudný marcový deň v roku 1945. Tí, ktorí prežili, sa do obce už nikdy natrvalo nevrátili.