Malebný kostolík, postavený na vŕšku nad dedinou a celá tá scenéria tak trochu pripomína atmosféru stredovekého Anglicka. Pri neveľkom kostolíku, pochádzajúcom zo 14. storočia, z vonku pomerne nenápadnom, s úzkymi vysokými oknami a ostrou strechou, stojí malá drevená zvonička pochádzajúca zo 17. storočia. Kostol aj renesančná zvonička sú obohnané ochranným múrom so strieľňami, ktorý je otvorený na jednej strane len bráničkou pre peších a na druhej strane veľkou dvojkrídlovou bránou.
Kostolík, čo ako nenápadný, keď vstúpite do vnútra, odhalia sa pred vami jeho poklady. Aj keď, dnes už zďaleka nie v plnej kráse, nakoľko tiež nebol uchránený skaze počas druhej svetovej vojny, napriek tomu môžeme dodnes obdivovať zrekonštruované časti nástenných malieb a fresiek, drevený maľovaný strop zo 16. storočia, repliku vzácneho neskorogotického oltára z roku 1483, ktorého originál previezli do Budapešti, či pôvodný konsekračný kríž, ktorý pochádza, rovnako ako vzácne fresky, z čias výstavy kostola.
Čerínsky kostol patrí do radu vidieckych ranogotických kostolov, ktoré postavili približne okolo roku 1300 v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Kostol svätého Martina je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Tento historický skvost je zároveň súčasťou Európskej cesty svätého Martina, ako jej najvýchodnejší bod. Pútnická cesta, dlhá 2700 kilometrov, začína v Szombathely (Maďarsko) a končí vo francúzskom Tour.