V malebnej obci Hronsek, neďaleko Banskej Bystrice, sa nachádza unikátny skvost sakrálnej architektúry – drevený artikulárny kostol. Táto kultúrno-historická pamiatka patrí medzi 8 najvzácnejších drevených kostolíkov Karpatského oblúka, ktoré sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Evanjelický kostol sa nazýva artikulárnym, preto že musel byť postavený podľa zákonných článkov – artikúl. Artikuly boli prijaté v roku 1681 na šporonskom sneme a povoľovali postaviť kostol evanjelikom. Vo Zvolenskej stolici mohli byť takéto kostoly dva. Jeden vznikol v Hronseku, druhý v Ostrej Lúke.
Artikuly hovorili o tom, že chrám musel byť postavený v priebehu jedného roka, na jeho stavbu nemohol byť použitý žiadny kovový diel, jeho súčasťou nemohla byť veža a vchod do chrámu nesmel byť priamo z ulice. So stavbou hronseckého kostolíka sa začalo 23. októbra 1725, o rok neskôr – na jeseň 1726, bol hotový. Pozoruhodná stavba nesie výrazné prvky najmä škandinávskej architektúry. Je však spojením štýlov z celej Európy – nemeckej, iónskej aj slovanskej architektúry.
Kostol je postavený na pôdoryse v tvare kríža. Vysoký je 8 metrov, dlhý 26 metrov a široký 11 metrov. Jeho zvláštnosťou je drevená hrazdená konštrukcia a tiež unikátne použitie drevených dubových kolíkov. Klenba kostola pripomína prevrátenú loď. Spolu 30 okien šesťuholníkového tvaru, zhotovených z fúkaného skla, je rozmiestnených po celom obvode kostola. Dolnú časť chórov zdobí vyrezávaný ornament v podobe lipového listu – symbol slovanského povedomia. Tak ako pôsobí kostol pri pohľade z vonku mohutne, keď doň vstúpite, môže sa vám v prvom momente zdať maličký. Zdanie však klame, kostol vďaka unikátnemu, amfiteatrálne usporiadanému, sedeniu pojme až 1100 osôb. Pozoruhodné je, že z každučkého miesta je vidieť na oltár a kazateľa.
Do kostola možno vstúpiť piatimi vchodmi. Nad jedným vstupom je umiestnený kohút – symbol kresťanskej bdelosti. Kostol prikrýva šindľová strecha s dubovými krížmi na troch stranách. Ďalšou jedinečnosťou hronseckého kostola je nevšedný oltár so šiestimi vymeniteľnými obrazmi v spoločnom ráme. Obrazy sa vymieňajú podľa aktuálneho liturgického obdobia. Všetky pochádzajú z dielne majstra Samuela Mialoviča, z roku 1771. Organ pre kostol postavil slávny banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764. Kostolík v Hronseku sa tiež môže pochváliť výbornou akustikou.
Zvonica stojí pri kostole samostatne. Postavená bola spolu s kostolom. Dôkazom hlbokého spojenia medzi prírodou a dušou človeka, sú štyri mohutné lipy, ktoré stoja pri kostole ako jeho verní služobníci od jeho počiatku. Zasadili ich na oslavu úspešného ukončenia stavby v roku 1726. Odvtedy tu tíško rastú a dotvárajú jedinečnú atmosféru tohto miesta. Vedľa kostola stojí staručká budova fary, ktorá si pamätá mnoho výrazných osobností slovenskej histórie. Na miestnej fare pôsobili Ján Simonides, August Horislav Krčméry, či Andrej Ľudovít Katina.
Zaujímavosti o kostole
V roku 1847 si tu svoje „áno“ a prstienky vymenili Andrej Sládkovič s Antóniou Júliou Senkovičovou, ktorá pochádzala z Hronseka.
Kostol dodnes púta pozornosť okoloidúcich a takmer každého chytí za srdce jeho jedinečná krása. Preto niet divu, že kostol sa stal aj predmetom jednej z povestí v knihe Ondreja Sliackeho „Povesti a príbehy medenej Bystrice“.
Fotografie kostola: Michal Tomeček