Pečať histórie v Mestskom hrade – na budove Barbakánu, dotvára banícky orloj. Dielo je symbolom baníctva v dávnej minulosti a tiež remeselníckej zručnosti obyvateľov mesta. Orloj je zhotovený z pozinkovanej ocele, ošetrenej polyuretánovým lakom vo viacerých farebných vrstvách a má podobu „výkladnej skrinky“. Gotický štýl celého obrazu korešponduje s prostredím, kde je umiestnený. Kompozícia orloja je vytvorená tromi samostatnými celkami, rozdelenými do troch políc. V pohybe je ho možné vidieť každú celú hodinu a večer je i osvetlený.
Prvá polica s najmasívnejšími stĺpmi zobrazuje podzemie – baňu a štôlňu s baníkom, ako symbol majoritnej časti historického obyvateľstva. Na druhom poschodí sa nachádza hámor s kováčom pri stupe, ktorý spracováva vyťaženú surovinu. Obrazom preteká rieka, ako symbol všetkých vodných tokov v okolí, ktoré boli nevyhnutné na pohon strojov a zariadení v baniach. Špaňodolinský Kostol Premenenia Pána pripomína všetky banícke obce a mestá, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou baníckeho stredovekého Slovenska.
Najvyššia „polička“ zobrazuje Banskú Bystricu – mesto, ktoré má svoje nezameniteľné miesto vo svete. Jazdcom na koni je Jakub Fugger Boháč, jedna z najvýraznejších postáv nášho mesta z obdobia jeho najväčšej slávy. Nechýba ani loď „Bom Jesus“, ktorej vrak sa našiel v mori pri pobreží Namíbie. Voz je symbolom vývozu výrobkov a surovín z Bystrice do celého sveta. Srdcom mesta v minulosti, a aj dnes, je Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý sa nachádza v hradom areáli.
Autormi orloja sú manželia Matúš a Magdaléna Anna Jančurovci z blízkej Slovenskej Ľupče.
Banícky orloj – s rovnakou témou a predsa celkom iný, môžete obdivovať aj v neďalekej Španej Doline. Dedinke, ktorá bola srdcom baníckej histórie nášho regiónu.