Banská Bystrica je mesto na strednom Slovensku, ktoré leží na rieke Hron v dlhom a širokom údolí obkolesenom pohoriami Nízke Tatry, Veľká Fatra a Kremnické vrchy. Žije v nej viac ako 77 000 obyvateľov a je domovom pre niekoľko tisíc cudzincov.
Táto príručka vám poskytne praktické informácie počas prvých týždňov a mesiacov po usadení sa v Banskej Bystrici. Nájdete tu, okrem iného, praktické informácie o otázkach pobytu a práce, o školách a starostlivosti o deti, ako aj o tom, kde začať s učením sa slovenského jazyka.
Kontaktné údaje na rôzne inštitúcie vám pomôžu pri vybavovaní všetkých potrebných formalít pri prisťahovaní sa do Banskej Bystrice.
Okrem toho, ak máte nápady na podnikanie, tak v tejto príručke nájdete príslušné kontaktné informácie na rôzne organizácie na podporu a rozvoj podnikania.
Sme radi, že ste tu, vítame vás a ceníme si váš prínos pre toto mesto.
Počtom obyvateľov (77 719) sa Banská Bystrica radí na šieste najväčšie mesto na Slovensku.
Mesto Banská Bystrica má svoje vlastné zastupiteľské orgány – primátora a mestské zastupiteľstvo, a taktiež podradné orgány a výbory.
Mestský úrad tvoria viaceré odbory a oddelenia, ktoré zastrešujú rôzne životné situácie:
Odbor sociálnych vecí – zriaďuje centrá sociálnych služieb, vrátane oddelenia služieb dlhodobej starostlivosti a oddelenia sociálnej krízovej intervencie.
Školský úrad – zriaďuje materské a základné školy.
Matričný úrad – vydáva rodné listy, prijíma žiadosti o uzavretie manželstva atď.
Stavebný úrad – rieši územné plánovanie a vydáva stavebné povolenia.
Oddelenie kultúry – zriaďuje v meste kultúrne inštitúcie a povoľuje občianskeho zhromaždenia.
Viac informácii o samospráve, povinnostiach a aktivitách nájdete na www.banskabystrica.sk
Pozývame vás na návštevu Klientskeho centra Mestského úradu, kde získate viac informácií:
Československej armády 1141/26
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 800 14 15 14
E-mail: podatelna@banskabystrica.sk
Web: www.banskabystrica.sk
Kontaktný pracovník pre cudzincov:
Mestský úrad
Mgr. Antónia Jurečková, PhD.
Tel.: +421 48 4330 108
E-mail: antonia.jureckova@banskabystrica.sk
Banská Bystrica je hlavným mestom Banskobystrického samosprávneho kraja.
Samosprávny kraj je zriaďovateľom stredných škôl, jazykových škôl a centier voľného času.
V oblasti zdravotnej starostlivosti samosprávny kraj vydáva licencie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a vykonáva dohľad nad zdravotníckymi zariadeniami.
Adresa samosprávneho kraja:
Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja
Námestie SNP 23
974 01 Banská Bystrica
Viac informácii o Banskobystrickom samosprávnom kraji nájdete na www.vucbb.sk
Právo podieľať sa na chode samosprávy mesta ma každý, kto má na území samosprávy prechodný alebo trvalý pobyt, vrátane cudzincov.
Cudzinci sa môžu zúčastňovať na stretnutiach samosprávy, adresovať svoje návrhy alebo petície primátorovi, mestskému zastupiteľstvu a podradným orgánom samosprávy.
Volebné právo do orgánov mesta majú iba obyvatelia mesta s trvalým pobytom, vrátane cudzincov.
Právo voliť primátora a mestské zastupiteľstvo a právo byť volený do orgánov mesta a právo hlasovať v miestnom referende majú cudzinci s trvalým pobytom v Banskej Bystrici.
Na druhej strane majú obyvatelia mesta voči samospráve aj povinnosti, ako napríklad povinnosť udržiavať poriadok v meste.
Každý, kto žije v samospráve (nielen obyvatelia), je povinný platiť miestne dane a poplatky vyberané mestom, ich výška je regulovaná podľa miestnych pomerov. Miestne dane sú:
Existujú tri typy povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích krajín:
O prechodný pobyt môžete požiadať z nasledujúcich dôvodov:
Tolerovaný pobyt je špecifický druh pobytu, ktorý sa môže udeliť cudzincovi najviac na 180 dní, ak platí jedna z nasledujúcich podmienok:
Občan EÚ má právo na pobyt na území SR počas obdobia dlhšieho ako 3 mesiace v prípade, ak:
Konkrétny postup pri podávaní žiadosti o pobyt, požadované dokumenty a čas spracovania sa pre každý typ povolenia na pobyt líšia. Základný všeobecný postup je nasledovný:
žiadosť o povolenie na pobyt sa podáva na príslušnom slovenskom zastupiteľskom úrade akreditovanom podľa krajiny občianstva/pobytu. V niektorých prípadoch možno podať priamo na cudzineckej polícii, napr. v prípade obnovy pobytu, zmeny účelu pobytu, ak sa cudzinec nachádza v SR legálne na základe víza alebo sa u neho vízum nevyžaduje.
Sládkovičova 25
974 05 Banská Bystrica
Tel.: +421 961 603 230
Fax: +421 961 603 219
E-mail: ocppzbb@minv.sk
Úradné hodiny
Pondelok: 7.30 – 15.00 h
Streda: 7.30 – 17.30 h
Piatok: 7.30 – 12.00 h
Na predídenie radom na oddelenie cudzineckej polície odporúčame rezervovať si termín online prostredníctvom www.portal.minv.sk
Viac informácií na www.minv.sk
Na Slovensku existuje veľa bánk, z ktorých si možno vybrať, v závislosti od typu účtu a služieb.
Zoznam všetkých bánk pôsobiacich na Slovensku
Všeobecná podmienka pre otvorenie bankového účtu
Žiadateľ musí mať viac ako 18 rokov, s výnimkou študentských účtov, kde je veková hranica znížená na 15 rokov.
Dokumenty požadované pri otvorení bankového účtu pre fyzické osoby
Každý si môže otvoriť bankový účet na Slovensku, pokiaľ má potrebné dokumenty, ktoré banky často požadujú (platný cestovný pas/občiansky preukaz, doklad o pobyte a doklad o adrese).
Dokumenty požadované pri otvorení bankového účtu pre podnikateľov
Právnické osoby musia mať výpis z obchodného registra a IČO (v prípade spoločnosti), fyzické osoby – podnikatelia musia mať živnostenský list, koncesnú licenciu/žiadosť o pridelenie IČO (v prípade živnostníkov) plus minimálny vklad.
Každý cudzinec s pobytom na Slovensku je povinný uzavrieť zdravotné poistenie. Cudzinecká polícia má oprávnenie požadovať preukázanie zdravotného poistenia pri kontrole pobytu. Zdravotné poistenie môže byť uzavreté v SR alebo v zahraničí a pokrývať náklady na zdravotnú starostlivosť v SR. Existujú dva typy zdravotného poistenia, a to verejné a komerčné zdravotné poistenie.
Cudzinci s trvalým pobytom, zamestnaní cudzinci a cudzinci, ktorý sú samostatne zárobkovo činní sú súčasťou systému verejného zdravotného poistenia. Poistné je automaticky strhávané z hrubej mzdy zamestnanca alebo je platené priamo zdravotnej poisťovni.
Osoba verejne zdravotne poistená je oprávnená na zdravotnú starostlivosť podľa Zákona o zdravotnom poistení.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.
(štátna zdravotná poisťovňa)
Skuteckého 956/20
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 850 003 003
Web: www.vszp.sk
Union poisťovňa
Horná 18
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 850 003 333
Web: www.union.sk
Dôvera zdravotná poisťovňa
Ulica 29. augusta 25
974 01 Banská Bystrica
Web: www.dovera.sk
V niektorých prípadoch poistné na verejné zdravotné poistenie hradí štát, napr. pre deti, zdravotne postihnuté osoby, rodičov na materskej alebo rodičovskej dovolenke, azylantov, zahraničných študentov podľa medzinárodnej zmluvy alebo zahraničných Slovákov, maloletých bez sprievodu atď.
Cudzinci sú povinní do ôsmych dní od začiatku účasti na verejnom zdravotnom poistení prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne podľa vlastného výberu. Ak sú zamestnaní, registračnú povinnosť bude plniť aj ich zamestnávateľ. Zdravotná poisťovňa cudzincovi vydá a doručí preukaz poistenca. Tento preukaz potvrdzuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že zdravotná starostlivosť je hradená z verejného zdravotného poistenia. Občania Európskej únie sa zúčastňujú na verejnom zdravotnom poistení, ale môžu byť poistení iba v jednej krajine EÚ. Podľa príslušných zákonov ide buď o krajinu, kde pracujú, poberajú dôchodok, alebo majú trvalý pobyt.
Cudzinci, ktorí sa nemôžu podieľať na verejnom zdravotnom poistení, musia uzavrieť individuálne zdravotné poistenie. Poistenec má nárok na zdravotnú starostlivosť v rozsahu stanovenom v zmluve s poisťovňou. Cudzinec je povinný do 30 dní od prevzatia dokladu o pobyte predložiť cudzineckej polícii lekársky posudok potvrdzujúci, že netrpí chorobou ohrozujúcou verejné zdravie.
V Banskej Bystrici môže potvrdenie vydať:
Ambulancia pre cestovnú medicínu
Námestie L. Svobodu 1
975 17 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 4335 315
FNsP F. D. Roosvelta Banská Bystrica
Námestie L. Svobodu 1
975 17 Banská Bystrica
URGENTNÝ PRÍJEM: +421 48 441 37 00
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou
Námestie L. Svobodu 4
974 09 Banská Bystrica
URGENTNÝ PRÍJEM: +421 48 472 65 99
Niektorí lekári hovoria aj cudzími jazykmi. Odporúčame preveriť si, akým jazykom hovorí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo si zabezpečiť tlmočníka.
Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja prijíma sťažnosti na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V prípade, ak osobe bolo odmietnuté poskytnutie zdravotnej starostlivosti, môže podať sťažnosť na podatelna@bbsk.sk
V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu mimo pracovnej doby poskytovateľov zdravotnej starostlivosti možno navštíviť lekársku službu prvej pomoci (LSPP) poskytujúcu služby počas víkend a sviatkov.
Tiesňové volanie 112
Pacienti, ktorí nie sú spokojní s lekárskym ošetrením, môžu podať sťažnosť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Formuláre nájdete na www.udzs-sk.sk
Tí, ktorí nie sú spokojní so správaním zdravotníckych pracovníkov, by to mali ohlásiť vedeniu zdravotníckeho zariadenia, príslušným komorám, regionálnym orgánom alebo ministerstvu zdravotníctva.
Odporúča sa zabezpečiť si pediatra pre deti ešte pred ich narodením. Pediater sa začne starať o deti do 48 hodín po odchode z pôrodnice.
Počas prvého roka života deti absolvujú 9 prehliadok a 10. absolvujú po 1,5 roku. Deti by potom mali absolvovať preventívnu lekársku prehliadku u pediatra raz za dva roky do dovŕšenia 18 rokov.
Očkovanie na Slovensku je povinné. V súčasnosti musia byť deti očkované proti 10 chorobám:
Rodičia, ktorí odmietnu očkovať svoje deti, môžu dostať pokutu až do výšky 331 EUR.
Starostlivosť o zuby môže byť hradená z verejného zdravotného poistenia iba v prípade, že sa na ošetrenie používal štandardný materiál. Ak má pacient záujem o starostlivosť o zdravie zubov s použitím nadštandardných materiálov, zaplatí cenový rozdiel medzi štandardnými materiálmi. Každý verejne zdravotne poistený má právo na preventívnu zubnú prehliadku raz ročne.
Zariadenia starostlivosti o deti poskytujú predškolské vzdelávanie deťom mladším ako 6 rokov. Od roku 2021 je predprimárne vzdelávanie povinné pre všetky deti od 5 rokov. 6-ročné deti sú povinné navštevovať základné školy, najvhodnejšie v mieste bydliska. Mesto Banská Bystrica má riadených 29 materských škôl.
Zoznam materských škôl v Banskej Bystrici je dostupný na www.banskabystrica.sk
Žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy možno podať kedykoľvek v priebehu roka. Na stiahnutie je k dispozícii na www.banskabystrica.sk
Pre deti od 6 do 16 rokov platí na Slovensku povinná 10-ročná školská dochádzka. V meste Banská Bystrica je 11 štátnych základných škôl, 2 cirkevné a 3 súkromné školy.
Zoznam základných škôl v Banskej Bystrici je dostupný na www.banskabystrica.sk
Zápis do základných škôl sa zvyčajne koná od 1. do 30. apríla. Mesto Banská Bystrica oznamuje na svojej webovej stránke miesta a dátumy zápisu. Na zápis musí prísť dieťa a zákonný zástupca, pričom dieťa bude posúdené učiteľom. Ak však vaše dieťa príde na Slovensko počas školského roku, musí ho rodič po príchode na Slovensko prihlásiť do školy. Ak dieťa dovŕši 6 rokov do 31. augusta prebiehajúceho roku, takisto ho rodič musí prihlásiť na základnú školu. K zápisu musí rodič priniesť svoj identifikačný doklad, rodný list dieťaťa a osvedčenie o zdravotnom postihnutí, ak je dieťa zdravotne postihnuté. Prihlášku možno nájsť na webovom sídle každej školy alebo priamo pri zápise.
Stredné odborné školy a učilištia spadajú do kompetencie Banskobystrického samosprávneho kraja. Študenti si môžu vybrať medzi všeobecným stredoškolským vzdelaním na gymnáziách a špecializovaným stredoškolským vzdelávaním na školách so zvýšeným zameraním na určité predmety, ktoré sú ukončené maturitou, alebo učilišťami, ktoré sa nekončia maturitou.
Viac informácií o stredoškolskom vzdelaní v Banskobystrickom kraji nájdete na www.bbsk.sk
Uzávierka prihlášok na stredné školy je zvyčajne vo februári alebo v apríli, v závislosti od typu školy. Na strednú školu môže byť prijatý iba študent s ukončeným základným vzdelaním. Viac informácii o žiadostiach a termínoch prihlášok nájdete na www.bbsk.sk
Inštitúcie vysokoškolského vzdelávania sú rozdelené na univerzity a vysoké školy, ktoré sa členia na verejné, štátne, súkromné a medzinárodné.
Podmienky prijatia pre zahraničných študentov sú vo všeobecnosti rovnaké ako pre štátnych príslušníkov SR. Zahraniční študenti môžu mať povinnosť zúčastniť sa prípravných kurzov ako napríklad kurzy slovenského jazyka, ak nespĺňajú požiadavky na prijatie do danej školy. Príslušné univerzity môžu tiež organizovať kurzy slovenského jazyka.
Pre slovenských a zahraničných študentov je štúdium v slovenskom jazyku na štátnych a verejných vysokých školách bezplatné. Podľa zákona o vysokých školách však musia študenti platiť za štúdium v iných jazykoch ako v slovenčine. Cenníky sú zverejnené na webových stránkach vysokých škôl.
Univerzity a vysoké školy v Banskej Bystrici, ktoré navštevujú zahraniční študenti:
Učenie sa slovenčiny je nevyhnutné pre úplnú integráciu do miestnej kultúry a životného štýlu. V Banskej Bystrici je veľa súkromných jazykových škôl a školiacich stredísk s rôznymi kurzami.
Známe jazykové školy poskytujúce kurzy slovenského jazyka v Banskej Bystrici sú:
Vyplnený formulár žiadosti o uznanie vzdelania nadobudnutého v zahraničí sa musí predložiť ministerstvu školstva spolu s nasledujúcimi dokumentmi:
Žiadosť je dostupná na www.minedu.sk
Originály dokladov o vzdelaní musia byť overené (apostilované alebo superlegalizované) príslušným orgánom príslušného štátu a overená kópia musí byť preložená do slovenčiny.
Odbor školstva okresného úradu žiadosť posúdi do 30 dní od jej doručenia.
Odbor školstva Okresného úradu Banská Bystrica
Námestie Ľ. Štúra 1
974 05 Banská Bystrica
4. poschodie (kancelárie č. 415 – 429)
1. poschodie (kancelárie č. 108, 127, 128, 131)
Zamestnávateľ môže zamestnať iba štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý:
Zamestnávateľ je povinný do 7 pracovných dní od začiatku/konca zamestnania cudzinca oznámiť túto skutočnosť miestnemu príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny predložením tzv. „Informačnej karty“.
Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý sa plánuje zamestnať na území Slovenskej republiky, podáva žiadosť o jednotné povolenie na Oddelení cudzineckej polície.
Jednotné povolenie oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny na pobyt na území Slovenskej republiky a na výkon zamestnania. Pri vydávaní jednotného povolenia žiada policajný útvar od príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta cudzincom. Podmienky vydania potvrdenia o možnosti obsadenia pracovného miesta cudzincom sú stanovené v zákone o službách zamestnanosti.
Ak je pracovné miesto na zozname nedostatkových povolaní, príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta bez zohľadnenia situácie na trhu práce. Nedostatkové povolania podľa regiónov nájdete na www.upsvr.gov.sk
V niektorých prípadoch môžu byť cudzinci zamestnaní bez pracovného povolenia, potvrdenia o možnosti vyplniť voľné miesto alebo potvrdenia o možnosti obsadiť voľné pracovné miesto, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu. Splnenie daných kritérií si možno skontrolovať na www.mic.iom.sk
Občania EÚ nepotrebujú pre prácu na Slovensku pracovné povolenie.
Pre ľudí hľadajúcich si prácu na Slovensku existujú napríklad tieto stránky:
Pre ľudí, ktorí si chcú zvýšiť kvalifikáciu alebo dokonca úplne zmeniť kariéru sú k dispozícii rekvalifikačné kurzy. Viac informácií na www.avzvolen.sk
Ak má cudzinec v úmysle podnikať na Slovensku, je potrebné, aby mal udelený pobyt, ktorý mu umožní podnikať. Podnikať umožňuje prechodný pobyt na účel podnikania/štúdia/zlúčenia rodiny/ako štátny príslušník tretej krajiny s uznaným štatútom Slováka žijúceho v zahraničí/s uznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte EÚ a akýkoľvek trvalý pobyt.
Ak cudzinec nemá na Slovensku žiadny pobyt, môže za účelom podnikania požiadať o prechodný pobyt.
Živnostenský úrad v Banskej Bystrici
Štefánikovo nábrežie 7
974 01 Banská Bystrica
Potrebnú podporu pre startupy, podnikateľov a malé firmy na Slovensku poskytujú napríklad:
Verejná doprava v Banskej Bystrici zahŕňa trolejbusy a autobusy, ktoré spadajú pod Dopravný podnik mesta Banská Bystrica.
Lístky
Všetky typy lístkov sú platné na jednu cestu vo zvolenom časovom období.
Základné cestovné
1,00 EUR / lístok pre dospelých
0,50 EUR / lístok pre dieťa/študenta/seniora
Lístky je možné zakúpiť si aj prostredníctvom aplikácie CVAK.
Zvýhodnené cestovné
20,00 EUR / 30-dňový lístok (12 EUR pre deti a študentov)
55,00 EUR / 90-dňový lístok (33 EUR pre deti a študentov)
Deti do 6 rokov jazdia zadarmo.
Deti vo veku od 6 do 15 rokov jazdia so zľavou iba v prípade, že predložia preukaz „15“.
Študenti od 15 do 26 rokov jazdia so zľavou iba v prípade, že predložia študentský preukaz.
0,70 EUR / nadrozmerná batožina, bicykel, domáce zvieratá
Revízori vykonávajú náhodné kontroly nepretržite. Pred jazdou je nutné uistiť sa, že:
V Banskej Bystrici je parkovanie regulované do 4 zón:
V týchto zónach je možné parkovať len s platným parkovacím lístkom. Vstupenku si možno kúpiť v jednom z automatov na lístky, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo prostredníctvom SMS.
Parkovací lístok si možno kúpiť zaslaním SMS na číslo 2200 v tomto tvare:
pásmo 1: BB A1 EVČ
pásmo 2: BB A2 EVČ
pásmo 3: BB A3 EVČ
SMS lístok je platný 60 minút po zakúpení (1 deň v zóne 3).
pásmo 1 / 1,00 EUR / 1 hod.
pásmo 2 / 0,50 EUR / 1 hod.
pásmo 3 / 1,00 EUR / 1 hod.
Možnosti cestovania v rámci Slovenska a regiónu Banská Bystrica sú nekonečné.
Informácie o trasách sa cestovných poriadkoch regionálnych autobusových a vlakových spojení sú dostupné na www.cp.hnonline.sk
Na Slovensku je možné uzavrieť manželstvo medzi slovenským občanom a cudzincom alebo medzi dvoma cudzincami, pokiaľ majú všetky potrebné doklady. Cudzincom, ktorí uzavrú manželstvo so slovenskými občanmi, môže byť udelený trvalý pobyt na účely zlúčenia rodiny.
Doklady požadované od cudzincov, bez ohľadu na to, či uzatvárajú manželstvo s občanom SR alebo cudzincom, sú nasledovné:
Možno si vybrať medzi civilným sobášnym obradom na matričnom úrade alebo cirkevným svadobným obradom v kostole.
V prípade civilného manželstva sa svadobný sľub skladá pred starostom alebo poslancom za prítomnosti matričného úradníka. Obrad sa koná na príslušnom matričnom úrade podľa miesta trvalého pobytu jedného z manželov, alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste na základe schválenia matričným úradom.
V prípade cirkevného sobáša orgán cirkvi do 3 dní po svadbe zašle sobášny list miestnemu príslušnému matričnému úradu. Civilný sobáš sa v tomto prípade konať nemusí.
Československej armády 1141/26
974 01 Banská Bystrica
Úradné hodiny
Pondelok: 8.00 – 16.00 h
Utorok: 8.00 – 16.00 h
Streda: 8.00 – 17.00 h
Piatok: 8.00 – 15.00 h
V Slovenskej republike môže manželstvo rozviesť iba súd.
Manželstvo môže súd rozviesť, ak sú vzťahy manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Súd zistí príčiny vážneho narušenia vzťahu medzi manželmi a zohľadní ich vo svojom rozhodnutí o rozvode. Súd pri rozhodnutí o rozvode vždy zohľadňuje záujmy maloletých detí.
Ak majú manželia bydlisko v Banskej Bystrici, žiadosť o rozvod môžu podať na Okresnom súde Banská Bystrica (Skuteckého 28, 975 59 Banská Bystrica, tel.: +421 48 886 1180).
Ak majú maloleté deti rozvádzajúcich sa rodičov bydlisko v inom okrese, bude rozvod riešený v obvode bydliska detí.
Do 90 dní od narodenia dieťaťa musia rodičia na oddelení cudzineckej polície požiadať o povolenie na pobyt pre dieťa.
Typ udeleného povolenia na pobyt závisí od typu povolenia na pobyt, ktorý majú rodičia. Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť:
Dieťa získava štátne občianstvo Slovenskej republiky automaticky, ak je aspoň jeden z rodičom štátnym občanom Slovenskej republiky.
Rodičia majú pri narodení dieťaťa nárok na tieto štátne sociálne dávky:
Ďalšie informácie o požiadavkách a postupoch týkajúcich sa týchto sociálnych dávok nájdete na www.upsvr.gov.sk
Systém sociálneho zabezpečenia predstavuje súbor inštitúcií a opatrení zameraných na zmiernenie následkov nepriaznivých životných situácií. Na Slovensku sa systém sociálneho zabezpečenia skladá z 3 pilierov: sociálne poistenie, štátna sociálna podpora a sociálna pomoc.
Sociálne poistenie slúži na ochranu ľudí v rôznych situáciách (napr. choroba, nezamestnanosť, dôchodkový vek, materstvo ..).
Iba tí, ktorí sa podieľali na systéme sociálneho poistenia, majú nárok na dávky z neho. Povinnosť prispievať na sociálne poistenie je zákonnou povinnosťou.
Zamestnaní a samostatne zárobkovo činní cudzinci sú povinní platiť sociálne poistenie rovnako ako občania Slovenska. Zamestnancov prihlasuje do Sociálnej poisťovne zamestnávateľ, ktorý platí poistenie zo mzdy zamestnanca. Samostatne zárobkovo činné osoby sa musia zaregistrovať sami.
Osoby, ktoré nie sú povinné prispievať do sociálneho systému, môžu odvody platiť dobrovoľne. V osobitných prípadoch odvody platí štát.
Viac informácií (podmienky, dávky) nájdete na www.socpoist.sk
Štátna sociálna podpora je schéma sociálnej pomoci, ktorá podporuje najmä rodiny s deťmi. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje rodičovský príspevok, príspevok na starostlivosť o dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb a pod. Sociálna poisťovňa poskytuje dôchodcom 13. dôchodok a daňové úrady daňový bonus pracujúcim rodičom.
Viac informácií nájdete na www.employment.gov.sk
Sociálna pomoc je systém pomoci najzraniteľnejším osobám, ako sú dôchodcovia, rodiny s deťmi, osoby so zdravotným postihnutím alebo osoby, ktoré čelia krízovým životným situáciám (domáce násilie, strata ubytovania atď.).
Sociálna pomoc sa poskytuje ako:
Tento systém predstavuje najmä pomoc v hmotnej núdzi, kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a sociálne služby.
Cudzinci majú tiež nárok na sociálnu pomoc, mali by si však byť vedomí svojich pobytových povinností (účel pobytu, finančná sebestačnosť, ubytovanie atď.), aby sa vyhli možnému zrušeniu svojho pobytu na Slovensku. Odporúčame konzultovať konkrétnu situáciu s Oddelením cudzineckej polície.
Hmotná núdza je situácia, keď príjem členov domácnosti nedosahuje životné minimum. V takom prípade môžu cudzinci požiadať o pomoc v hmotnej núdzi na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Taktiež obce (mestá a dediny) môžu poskytnúť jednorazovú finančnú pomoc na pokrytie výdavkov členov domácnosti.
Viac informácií nájdete na www.employment.gov.sk
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pomáha osobám s ťažkým zdravotným postihnutím tým, že im poskytuje peňažné a nepeňažné príspevky. Iba niekoľko typov pobytov cudzincov umožňuje tieto dávky dostávať.
Viac informácií nájdete na www.employment.gov.sk
V prípade určitej sociálnej situácie (dôchodkový vek, ťažké zdravotné postihnutie, umiestnenie dieťaťa do detských jaslí atď.) alebo krízovej situácie (domáce násilie, strata ubytovania, drogová závislosť, sociálne vylúčenie atď.) môžu aj cudzinci využívať širokú ponuku sociálnych služieb. Sociálne služby poskytujú podľa zákona obce (mestá alebo kraje) alebo iné inštitúcie, alebo neziskové organizácie. V prípade potreby niektorých sociálnych služieb je viac informácií dostupných na sociálnych oddeleniach jednotlivých obcí.
Mesto Banská Bystrica poskytuje prostredníctvom svojich úradov a organizácií sociálne poradenstvo a pomoc.
Mesto tiež spolupracuje s charitatívnymi organizáciami a zdravotníckymi zariadeniami.
Pre viac informácií vás pozývame na Mestský úrad
Klientske centrum
Československej armády 1141/26
Tel.: +421 800 14 15 14
Kompletný zoznam poskytovateľov sociálnej pomoci v Banskobystrickom samosprávnom kraji nájdete na www.bbsk.sk
Zabezpečenie ubytovania je jednou zo základných podmienok pre získanie povolenia na pobyt na Slovensku. Možno si zabezpečiť ubytovanie v ubytovacom zariadení (hostel, hotel, penzión) alebo ej možné si prenajať ubytovanie v súkromí.
Cudzinci sú povinní nahlásiť adresu pobytu na Oddelení cudzineckej polície do 3 pracovných dní odo dňa vstupu na územie Slovenska (štátni príslušníci tretích krajín) alebo do 10 pracovných dní (občania EÚ a ich rodinní príslušníci). Rovnaké pravidlá platia v prípade zmeny adresy v SR.
V prípade nepriaznivej sociálnej situácie existuje možnosť požiadať o sociálnu pomoc priamo na meste Banská Bystrica.
Viac informácií nájdete na Mestskom úrade
Klientske centrum
Československej armády 1141/26
Tel.: +421 800 14 15 14
Web: www.banskabystrica.sk
E-mail: podatelna@banskabystrica.sk (mesto/obec podľa vášho bydliska)
Banská Bystrica má mnoho kultúrnych inštitúcií.
Štátna opera v Banskej Bystrici patrí k najlepším operným domom na Slovensku a ponúka predstavenia od septembra do júna.
Viac informácií aj o programe nájdete na www.stateopera.sk
Divadlo z pasáže je prvé profesionálne komunitné divadlo na Slovensku pracujúce s osobami s mentálnym postihnutím.
Viac informácií aj o programe nájdete na www.divadlozpasaze.sk
Môžete navštíviť Múzeum Slovenského národného povstania a dozvedieť sa viac o slovenskom odboji počas druhej svetovej vojny.
Viac informácií nájdete na www.muzeumsnp.sk
Ak si chcete kúpiť vstupenky do mnohých kultúrnych inštitúcií nielen v Banskej Bystrici, navštívte portál www.navstevnik.sk
V meste sú dve veľké knižnice:
Štátna vedecká knižnica / www. svkbb.eu
Verejná knižnica Mikuláša Kováča / www.vkmk.sk
Môžete využiť bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet poskytovaného Banskou Bystricou – vo svojom zariadení použite identifikátor SSID s názvom SmartBanskaBystrica.
Skuteckého 39
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 2440 322
Web: www.upsvr.gov.sk
Kapitulská 27
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 906 175 550
E-mail: banskabystrica@socpoist.sk
Web: www.socpoist.sk
Skuteckého 30
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 242 00 26 / +421 48 242 00 28
E-mail: info@centrumpravnejpomoci.sk
Web: www.centrumpravnejpomoci.sk
Centrum poskytuje komplexnú právnu pomoc osobám, ktoré z dôvodu nedostatku prostriedkov nemôžu využívať platené právne služby.
Grösslingová 35
811 09 Bratislava
E-mail: podnet@vop.gov.sk (priamy e-mail na podanie návrhu)
Web: www.vop.gov.sk
V prípade, že ktokoľvek považuje svoje základné práva a slobody za porušené, v rozpore s právnym poriadkom alebo zásadami demokratického a právneho stavu pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy, môže podať návrh na verejného ochrancu práv písomne alebo osobne.
Okrem štátnej a komunálnej pomoci existujú neziskové organizácie poskytujúce širokú škálu služieb cudzincom, ktorí potrebujú pomoc.
Dolná 54
974 01 Banská Bystrica
pondelok, utorok a štvrtok: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 h
stredu: 13:00 – 17:00 h
piatok: 9:00 – 12:00 h
Tel.: +421 2 526 300 23
E-mail: mic@iom.int
Web: www.mic.iom.sk
Poskytuje právne poradenstvo, kurzy slovenského jazyka, pracovné poradenstvo.
Račianska 80
831 02 Bratislava
Tel.: +421 2 534 101 82
E-mail: hrl@hrl.sk
Web: www.hrl.sk
kancelária v Košiciach
Hlavná 68
040 01 Košice
Tel.: +421 918 366 968 / +421 918 857 715
E-mail: messova@hrl.sk / dojcinovicova@hrl.sk
Tel.: +421 800 800 566
Email: zuzana.poltlakova@dusevnezdravie.sk / jozef.danovsky@dusevnezdravie.sk / jolana.kusa@dusevnezdravie.sk / eva.cernickova@dusevnezdravie.sk
Web: www.linkanezabudka.sk
Nonstop bezplatná pohotovostná psychologická pomoc pre tých, ktorí čelia akútnej psychickej kríze.
MHD v meste Banská Bystrica patrí k neodmysliteľnej súčasti prepravy obyvateľov aj návštevníkov. Prevádzkovateľom je Dopravný podnik mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen. Autobusy a trolejbusy premávajú v rámci celého mesta v pravidelných intervaloch. Cestovné lístky je možné zakúpiť si priamo u šoféra autobusu v hotovosti, dopravnou kartou, SMS správou alebo pomocou aplikácie CVAK. Informácie o cestovných poriadkoch nájdete priamo na zastávkach MHD alebo na imhd.sk . Sieť liniek MHD BB – mapa.
Prímestskú autobusovú dopravu do okolitých obcí poskytuje SAD Zvolen. Cestovné lístky sa kupujú priamo u šoféra v autobuse. Je potrebné nastúpiť prvými dverami. Platba je možná v hotovosti alebo dopravnou kartou. Cestovné poriadky, plánovače ciest, mapy a trasy liniek nájdete na www.cp.sk .
Cez Banskú Bystricu premáva aj niekoľko diaľkových spojov. Cestovné lístky sa dajú kúpiť v Dopravnej kancelárii v priestoroch Autobusovej stanice alebo online na stránkach konkrétnych prepravcov (Turancar, Flixbus, Slovak Lines) Vždy si v dostatočnom predstihu vopred skontrolujte, kde sa cestovný lístok na diaľkový spoj dá zakúpiť. Pre pohodlnejšie cestovanie diaľkovými spojmi odporúčame možnosť zakúpenia si miestenky.
V meste sa nachádzajú dve vlakové zastávky. Hlavná železničná stanica – zastávka Banská Bystrica sa nachádza v blízkosti Autobusovej stanice (Terminal SC). Zastávka Banská Bystrica – mesto sa nachádza len niekoľko metrov od centra mesta. Cestovné lístky sa kupujú priamo na hlavnej železničnej stanici, alebo online na www.zssk.sk . Informácie o cestovných poriadkoch nájdete tiež na www.zssk.sk .
Banská Bystrica ponúka možnosť zapožičania auta prostredníctvom niekoľkých spoločností. Lokálne požičovne áut ponúkajú kvalitné služby a nachádzajú sa priamo v meste a máte tak jedinečnú možnosť zapožičať si auto úplne bez problémov. Odporúčame niektorú z týchto: rai.sk, adrimauto.sk, dogacars.sk, bbcar.sk, alwe.sk.
Ak sa rozhodnete využiť prepravu taxi službou, cenovo výhodnejšie je objednať si taxi telefonicky. Máte však možnosť využiť službu stáleho stanovišťa, alebo zastaviť taxi na ulici. Ceny za prepravu taxíkom sa pohybujú okolo 4 € (v rámci mesta). Pred nástupom do vozidla Vám odporúčame zistiť cenu prepravy u vodiča taxíku.
Obľúbenou možnosťou objednania taxi služby je aj aplikácia BOLT, ktorú je potrebné stiahnuť si do vášho smartfónu: Stiahnuť iOS aplikácia alebo Stiahnuť Android aplikácia
ONE TAXI | +421 948 496 969 |
FUN TAXI | +421 48 16 777 |
HALÓ TAXI | +421 905 453 535 |
inTAXI | +421 940 777 757 |
EXPRES TAXI | +421 902 410 041 |
VIP TAXI | +421 908 989 000 |
3Taxi | +421 903 654 303 |
SYNBY TAXI | +421 48 414 11 11 |
EKO Taxi | +421 949 00 20 00 |
Eco HYBRID taxi | +421 909 110 110 |
Vaše taxi | +421 940 65 65 45 |
Ak sa do Banskej Bystrice chystáte pricestovať autom, na parkovanie môžete využiť parkoviská v meste alebo interiérové a exteriérové parkoviská v niektorom z nákupných centier (Europa SC, OC Point, Terminal SC). V nákupných centrách je parkovanie do 3 h bezplatné.
Parkovanie v centre mesta je spoplatnené a výška parkovného sa delí do jednotlivých zón. Parkovací lístok je možné zakúpiť v parkovacom automate, cez mobilnú aplikáciu CVAK alebo SMS správou.
Pre zakúpenie elektronického lístka pomocou mobilnej aplikácie „CVAK“, je potrebné stiahnuť si aplikáciu do vášho smartfónu:
Pre zakúpenie parkovacieho SMS lístka je potrebné postupovať nasledovne: zaslanie SMS správy na tel.: 2200 v tvare:
Pásmo 1: BB A1 EČV
Pásmo 2: BB A2 EČV
Pásmo 3: BB A3 EČV
Príklad: BB A1 BB123XY
Úspešná úhrada parkovného formou zaslania SMS sa považuje od momentu doručenia potvrdzujúcej SMS, ktorá slúži ako parkovací lístok na 60 minút parkovania.
Prevádzková doba parkovacích miest v Pásmach 1, 2, 3 Zóny
Pondelok – Piatok: 07.00 – 19.00 h
Sobota: 07.00 – 12.00 h
Nedeľa (+ štátne sviatky a dni pracovného pokoja): bezplatne
Mimo uvedených prevádzkových hodín spoplatnených parkovacích plôch, je krátkodobé parkovanie na týchto plochách bezplatné.
Mapu zóny plateného parkovania v Banskej Bystrici nájdete na tomto odkaze.
Parkovanie pre autobusy a väčšie vozidlá je vyhradené na parkovisku na Štefánikovom nábreží. Parkovné pre autobus sa pohybuje od 2,00 €/ h, alebo 12,00 € / deň.
Od 1. 1. 2009 je národnou menou Slovenskej republiky Euro. Konverzný kurz, s ktorým Slovensko vstúpilo do eurozóny, je 1 € = 30,1260 Sk. Zahraničná mena sa dá vymeniť len v bankách.
Tel.: +421 850 111 777
www.csob.sk
Bankomaty ČSOB banky nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Horná 69, Banská Bystrica
Dolná 12, Banská Bystrica
Na Troskách 25, Banská Bystrica
Tel.: +421 41 5111 111
Bankomaty Prima banka Slovensko nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Dolná 27, Banská Bystrica
Janka Kráľa 2, Banská Bystrica
Námestie slobody 7, Banská Bystrica
Tel.: +421 850 111 888
www.slsp.sk
Bankomaty Slovenská sporiteľňa nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Námestie Š. Moysesa 8, Banská Bystrica
29. augusta 37, Banská Bystrica
Na Troskách 25, Banská Bystrica
Sládkovičova 9, Banská Bystrica
Tel.: +421 800 00 11 00
www.tatrabanka.sk
Bankomaty Tatra banka nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Dolná 2, Banská Bystrica
Na troskách 25, Banská Bystrica
Námestie Slobody 4, Banská Bystrica
Tel.: +421 850 123 000
www.vub.sk
Bankomaty VÚB nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Nám. Slobody 1, Banská Bystrica
Na Troskách 26, Banská Bystrica
Tel.: +421 850 00 6500
www.postovabanka.sk
Bankomaty Poštovej banky nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Dolná 62, Banská Bystrica
Na Troskách 25, Banská Bystrica
Tel.: +421 48 430 14 04
www.otpbank.sk
Bankomaty OTP Banska Slovensko nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Nám. SNP 15, Banská Bystrica
Tel.: +421 48 472 30 02-4
www.unicreditbank.sk
Bankomaty UniCredit Banka nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Na Troskách 25, Banská Bystrica
Tel.: +421 2 208 504 27
www.fiobanka.sk
Pobočky:
Národná 6, Banská Bystrica
Tel.: +421 850 365 365
365.bank
Bankomaty 365 bank nájdete na tomto odkaze.
Pobočky:
Dolná 62, Banská Bystrica
Na Troskách 25 (Europa SC), Banská Bystrica
Tiesňové volania | 112 |
Hasičská služba | 150 |
Záchranná služba | 155 |
Štátna polícia | 158 |
Mestská polícia | 159 |
Horská záchranná služba, tiesňové volanie | 18 300 |
Cestná odťahová služba | 18 124 |
Tel.: +421 48 472 65 99
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou
Nám. L. Svobodu 4
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 414 66 66
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta
Nám. L. Svobodu 1
974 01 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 4413 700
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta
Nám. L. Svobodu 1
97401 Banská Bystrica
Tel.: +421 48 431 22 22
Poliklinika
Horná 60
974 01 Banská Bystrica
Medzinárodná telefónna predvoľba Slovenská republika: +421 (00421)
Medzimestská telefónna predvoľba Banská Bystrica: 048
Poštové smerovacie číslo (PSČ) Banská Bystrica: 974 01
Turistické informačné centrum, tel.: +421 48 4155 085, +421 907 846 555
Informačné centrum Banská Bystrica
Námestie SNP 1 (budova Radnice)
974 01 Banská Bystrica
ic@banskabystrica.sk
www.icbb.sk